top of page

STATUT STOWARZYSZENIA

MALBORSKIE FORUM POMOCOWE
(wyciąg - fragment)

 

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę: Malborskie Forum Pomocowe w dalszych postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem.
     

  2. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla  pracy profilaktycznej
    i organizacji działań pomocowych w szerokim tego słowa znaczeniu innym ludziom, dla edukacji i rozwoju środowisk w których ci ludzie żyją. Stowarzyszenie kładzie szczególny nacisk na pragmatyczną pomoc osobom fizycznym i prawnym, grupom społecznym, środowiskom zagrożonym  społecznym wykluczeniem. Siedzibą stowarzyszenia jest Malbork. Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska.
     

  3. Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw
     z poszanowaniem tamtejszego prawa.
     

  4. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach
    ( Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.
     

  5. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji
    o podobnych celach.
     

  6. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków.
    Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.

 

 

ROZDZIAŁ II

CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

 

 

  1. Cel Stowarzyszenia       
    Malborskie Forum Pomocowe zajmuje się pomocą innym ludziom i rozwojem środowisk
    w których ci ludzie żyją. Malborskie Forum Pomocowe szczególny nacisk kładzie na pragmatyczne pomaganie osobom fizycznym i prawnym, grupom społecznym, środowiskom zagrożonym  wykluczeniem społecznym
     

    1. Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
       

  • Działania medialne i  organizacje wydawnictw  papierowych i elektronicznych.
     

  • Pracę popularyzatorską, edukacyjną, profilaktyczną i przybliżanie działań, kierunków, form oraz wiadomości o działaniach społecznie oczekiwanych, pożądanych potrzebnych, niezbędnych, by z obszaru zagrożenia beneficjenci udzielanej pomocy, mieli szansę się wydostać.
     

  • Poprzez edukację i działania edukacyjne  skierowane  do wszystkich warstw, sfer i środowisk dla których dobra i rozwoju pracować będzie.  Obejmując  obszary zjawisk kultury, profilaktyki uzależnień, edukacji i ekonomii społecznej. Przybliżając  wiedzę na tematy pozytywnych i negatywnych zjawisk, na tematy zapobiegania niepożądanym trendom.
     

  • Wspieranie i realizację projektów profesjonalnych działań,  wspieranie społecznych inicjatyw i indywidualnych rozwiązań  i pomysłów.
     

  • Służenie  rozwojowi, kreatywności i budowaniu dialogu obywateli i instytucji dla dobra społeczności i rozwoju osobistego członków tychże społeczności.
     

  • Upowszechnianiem kultury w całym rozciągłości i znaczeniu tego słowa. Z myślą o wzbudzaniu wrażliwości społecznej, rozbudowie moralnie oczekiwanych  i empatycznych przesłanek postrzegania świata, siebie w nim i innych ludzi.  Zaznajamiając z całymi obszarami kultury i sztuki  propagując ją i realizacje twórcze sztuk plastycznych, teatralnych, muzycznych, fotograficznych i filmowych, literackich, folklorystycznych i folkowych ( w tym, rekonstrukcyjnie historycznych)
     

  • Otwarte, nieintruzywne propagowanie  i realizacja warsztatów, wystaw, spektakli, koncertów, edycji i publikacji (w tym literackich), wykładów, flash mob`ów, nielinearnych działań twórczych, happeningów, dyskusji panelowych, konferencji. Służąc rozwojowi środowisk, edukacji i polepszania posiadanej wiedzy obywateli.
     

  • Poprzez wsparcie wiedzą i oddziaływaniem osoby starsze wiekiem,  dorosłych,  młodzież i  dzieci. Dostępnymi i zgodnymi z prawem  narzędziami oddziaływania, technikami (wspomniane wyżej w 2 f) Pracę i wolontariat  specjalistów w  prowadzeniu form także specjalistycznych, unikatowych i twórczych eksperymentalnie, w ramach obowiązującego prawa.
     

  • Poprzez zajmowanie się wypracowanymi już oraz własnymi  narzędziami i programami  edukacji, profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy
     

  • Poprzez organizację wypoczynku,  działaniami opiekuńczymi nad ludźmi starszymi i niezaradnymi  współprac  ze  specjalistami i  wyspecjalizowanymi instytucjami oraz  strukturami pomocowymi.
     

  • Poprzez zajmowanie się  zgodnie z prawem monitoringiem zjawisk i działań, które mogą być niebezpieczne dla mieszkańców, obywateli i środowisk. Przeciwdziałaniem wspólnie z innymi instytucjami powołanymi w tych celach.
     

  • Poprzez  zajmowanie  się budową podstaw i rozwojem działań ekonomii społecznej i tworzeniem spółdzielni socjalnych oraz przedsiębiorstw ekonomii społecznej, tworzeniem narzędzi infrastruktury pomocowej w tym zakresie. Możliwości tworzenia Klubów Integracji Społecznej, Centr Integracji Społecznej, realizację formy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy)

  •  

  • Współpracę z instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami pozarządowymi, samorządowymi oraz wspólnotami religijnymi które akceptują formy propagowane zgodnie z obowiązującym prawem  i są gotowe do uczciwej , twórczej współpracy dla dobra innych ludzi i środowisk w których żyją.

bottom of page